صفحه نخست >> آشپزی تعداد نظرات: 0

تغذيه/ افزودني‌هاي خوراکي عامل بروز سرطان

کد خبر: 1617

صبحانه آنلاين/ در ايران بعد از بيماري‌هاي قلبي - عروقي و حوادث، سرطان سومين عامل مرگ و مير به حساب مي‌آيد.
سالانه در کشور بيش از70 هزار مورد جديد ابتلا به سرطان اتفاق مي‌افتد و بيش از 30 هزار نفر در اثر سرطان جان خود را از دست مي‌دهند. با افزايش اميد به زندگي و افزايش درصد سالمندي در جمعيت کشور طبيعي است که موارد بروز سرطان در دهه آينده افزايش يابد.
کلمه سرطان براي بيش از 100 بيماري مختلف در قسمت‌هاي مختلف بدن بکار مي‌رود. آنچه در همه اين بيماري‌ها مشترک است اختلال در رشد طبيعي، تکثير و مرگ سلول‌ است. سلول‌هاي سرطاني قابليت تهاجم به بافت‌هاي مجاور و در نهايت گسترش به مناطق ديگر بدن را دارند.

افزودني‌هاي خوراکي عامل بروز سرطان
عوامل خطر سرطان را مي‌توان افزايش سن که به عنوان مهم‌ترين عامل شناخته مي‌شود و بعد از آن نور خورشيد، سابقه فاميلي و ژنتيک، مصرف دخانيات، چاقي و کم تحرکي، نوشيدن مشروبات الکلي، ايدز و هپاتيت، برخي از رنگ‌ها و حشره‌کش‌ها و سموم ناشي از کپک‌ها مثل افلاتوکسين، کمبود ويتامين‌هاي C,B,A، مصرف غذاهاي دودزده نظير ماهي دودي، غذاهاي نمک سود (قرمه کردن) و مصرف غذاهاي کنسرو شده، برخي افزودني‌هاي خوراکي مانند مواد شيميايي خاص براي ايجاد رنگ و طعم غذا، برخي عوامل ويروسي و عفونت‌ها و قرار گرفتن در معرض مقادير زياد اشعه راديولوژي اعلام کرد.
گرفتگي و خشونت صدا بيش از سه هفته، کاهش قابل توجه و بدون دليل وزن، وجود زخمي که حداکثر تا سه ماه بهبود نيابد، بروز تغييرات واضح در خال مانند بزرگ، زخم و نامنظم شدن لبه‌هاي آن، تغيير در اجابت مزاج يعني بروز يبوست يا اسهال به مدت طولاني يا دفع خون همراه مدفوع، دل درد و سنگيني سردل همراه با کاهش وزن يا اشکال در بلعيدن غذا، وجود توده يا سفتي در هر جاي بدن بخصوص در پستان‌ها يا فرورفتگي نوک پستان، بروز خونريزي غيرطبيعي از پوست و مخاط يا وجود خون در ترشحات بدن مثل خلط، ادرار و ... از نشانه‌هاي خطر ابتلا به سرطان هستند.

براي تشخيص زودرس اين بيماري غيرواگير راه‌هايي معرفي شده براي مثال گفته مي‌شود که همه افراد بالاي 50 سال بايد يکي از اين مواردي را که در پي مي‌آيد انجام دهند:
- انجام ساليانه آزمايش خون مخفي در مدفوع

- بررسي اندوسکوپي انتهاي روده بزرگ هر پنج سال يکبار يا تمام روده بزرگ هر 10 سال يکبار

- انجام ساليانه ماموگرافي در زنان بالاي 40 سال و در موارد داشتن سابقه فاميلي سرطان پستان از 25 سالگي آغاز شود

- شروع انجام ساليانه تست پاپ اسمير سه سال بعد از ازدواج

- معاينه ماهيانه پستان‌ها توسط زنان از 20 سالگي به بعد و معاينه توسط پزشک هر سه سال يکبار

چگونه از سرطان پيشگيري کنيم؟
براي پيشگيري از سرطان راهکارايي ارائه شده است که از جمله آنها مي‌توان به پرهيز از استعمال سيگار و مواد مخدر، کنترل وزن و پرهيز از چاق شدن، ورزش منظم حداقل 30 دقيقه در روز، پرهيز از نگراني و استرس، دوري از نور شديد آفتاب و استفاده از کرم‌هاي ضد آفتاب مناسب، خودداري از مصرف مشروبات الکلي، پرهيز از رفتارهاي پرخطر جنسي، داشتن رژيم غذايي متنوع شامل همه گروه‌هاي مواد غذايي اشاره کرد.

همچنين رعايت نکات زير نيز براي پيشگيري از بروز سرطان موثر است:
- پرهيز از مصرف زياد شوريجات و ترشيجات

- مصرف حبوبات و خوردن روزانه سبزيجات تازه به خصوص سبزي‌هاي برگي شکل سبز تيره و سبزيجات خانواده کلم

- مصرف بيشتر ميوه به ويژه مرکبات

- افزايش مصرف ماهي به روش پخت صحيح

- جايگزيني گوشت سفيد به جاي گوشت قرمز

- دوري از مصرف تنقلات سرخ شده و پرچرب مثل چيپس و پفک

- مصرف کردن آردهاي سبوس دار

- مصرف کردن محصولات لبني کم چرب به جاي مواد لبني پرچرب (خامه، سرشير و ...)

- استفاده از روش‌هاي بهتر پخت غذا مثل بخار پز کردن و آب پز کردن به جاي سرخ کردن و کباب کردن

درمان سرطان آري يا خير!
بسياري از سرطان‌ها در صورت تشخيص زودرس قابل درمان قطعي هستند. جراحي که به معني برداشتن بافت‌هاي سرطاني در حدي که به بافت‌هاي سالم اطراف آسيبي وارد نشود، شايع‌ترين روش درماني است. از ديگر روش‌هاي درمان سرطان مي‌توان موارد زير را برشمرد:
شيمي درماني که به معني استفاده از داروهاي خاص جهت کشت سلول‌هاي سرطاني است، راديوتراپي يا پرتودرماني يعني استفاده از اشعه‌هاي با انرژي ايکس براي تخريب سلول‌هاي سرطاني و توقف رشد آنها و هورمون درماني که کنترل کردن رشد سرطان با تغيير دادن در هورمون‌هاي بدن است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر