صفحه نخست >> آشپزی تعداد نظرات: 0

تغذيه/ چند خاصيت جادويي ماست را بشناسيم

ماست خواص بسياري دارد که خوردن روزانه‌ آن به حرکات منظم روده، افزايش سلامت سيستم گوارشي و مبارزه با ميکروب‌ها کمک مي‌کند. مطالعاتي که اخيرا در ترکيه انجام شده نشان مي‌دهد در اين کشور از 100 نفر تنها 35 نفر به طور مرتب ماست مي‌خورند و در اين تحقيقات بر فوايد مهم و معجزه‌آساي اين خوردني براي سلامتي تاکيد شده است:

کد خبر: 1611

صبحانه آنلاين/ ماست خواص بسياري دارد که خوردن روزانه‌ آن به حرکات منظم روده، افزايش سلامت سيستم گوارشي و مبارزه با ميکروب‌ها کمک مي‌کند.
مطالعاتي که اخيرا در ترکيه انجام شده نشان مي‌دهد در اين کشور از 100 نفر تنها 35 نفر به طور مرتب ماست مي‌خورند و در اين تحقيقات بر فوايد مهم و معجزه‌آساي اين خوردني براي سلامتي تاکيد شده است:

1. مواقعي که آنتي‌بيوتيک استفاده مي‌کنيد، ماست مانند يک پادزهر عمل مي‌کند و تا زماني که آنتي‌بيوتيک مصرف مي‌کنيد، ماست بايد در رژيم غذايي شما باشد. اگرچه آنتي بيوتيک‌ها در هنگام بيماري باکتري‌هاي مولد آن بيماري را از بين مي‌برند، موجب از بين رفتن باکتري‌هاي مفيد نيز مي‌شوند. پس در صورتي که مي‌خواهيد از عوارض مصرف آنتي‌بيوتيک در امان باشيد، ماست را فراموشي نکنيد چون جبران از بين رفتن باکتري‌هاي مفيد را مي‌کند.

2. ماست در توليد ويتامين B نقش دارد. بدن ما بيشتر ويتامين‌هاي مورد نياز خود را توليد مي‌کند اما در اين ميان ويتامين‌هاي B‌ و K از طريق فرآيندهاي شيميايي در روده‌ توليد مي‌شوند. بنابراين در اين ميان کساني که به طور مرتب ماست مي‌خورند به توليد ويتامين B‌ در دستگاه گوارش‌شان کمک مي‌کنند. از جمله فوايد توليد ويتامين B‌،‌ تعادل انرژي در بدن و همچنين پيشگيري از بيماري‌هاي عصبي و خودايمني است. براي افزايش اين خاصيتِ ماست در بدن بايد آن را با آب طبيعي مصرف کنيد و مصرف ماست‌هاي معمولي بسيار بهتر از ماست‌هاي چکيده است.

3. ماست قندخون‌تان را تنظيم مي‌کند. علاوه بر اين ماست به آرامي جذب روده‌ها مي‌شود و قندخون پس از مصرف اين خوردني خيلي به کندي افزايش مي‌يابد و به همين خاطر ماست در متعادل نگه داشتن قند خون موثر است.

4. ماست يک مانع طبيعي در برابر بيماري‌ها است. ماست به دليل دارا بودن اسيد لاکتيک در زمره بهترين مواد غذايي است. اسيد لاکتيک با ايجاد يک فضاي اسيدي در سيستم گوارشي از توليد سلول‌هاي سرطاني جلوگيري مي‌کند و عملکرد سيستم ايمني بدن را بهبود مي‌بخشد. در واقع ماست، بهترين ماده در بهبود عملکرد سيستم ايمني بدن است. اسيد لاکتيک موجود در ماست تاثيرات مهمي در پيشگيري از سرطان، بيماري‌هاي عفوني و مسري، بيماري‌هاي روده‌اي و آسم دارد. مصرف روزانه و مرتب ماست تازه، تاثيرات مثبت اين ماده غذايي را افزايش مي‌دهد.

5. به هضم غذا کمک مي‌کند. «لاکتوباسيلوس بولگاريکوز»، باکتري است که حرکات روده را سريعتر و منظم‌تر مي‌کند و نمي‌توان آن را در هيچ ماده‌ غذايي ديگري غير از ماست، پيدا کرد. همچنين اسيد لاکتيک موجود در ماست، باکتري‌هاي مضر در سيستم گوارشي را از بين مي‌برد و از بيماريهايي همچون اسهال جلوگيري کرده و به سلامت کلي سيستم‌ هاضمه و گوارش کمک مي‌کند. در واقع اين ماده نسبي را مي‌توان ضدعفوني کننده روده ناميد. علاوه بر اين، ماست، پس از مصرف، جذب کلسيم در استخوان‌ها را افزايش مي‌دهد.

چند خاصيت جادويي ماست
1. ماست منبع غني از «اسيد لينولئيک» است که از بروز سرطان‌هاي روده و سينه جلوگيري مي‌کند. اين ماده خوراکي همچنين به بهبود سيستم ايمني بدن نيز کمک مي‌کند.

2. مصرف ماست از عفونت‌هاي ميکروب‌ هليکوباکتر جلوگيري مي‌کند. اين ميکروب اخيرا عامل اصلي 60 درصد از سرطان‌ها در جهان است. اسيد لاکتيک موجود در ماست اين ميکروب را از بين برده و از رشد آن در شکم جلوگيري مي‌کند.

3. ماست ضدآلرژي و حساسيت است و از بيماريهاي آلرژيک مثل التهاب پوست، آسم و حساسيت‌هاي غذايي جلوگيري مي‌کند.

4. ماست براي سلامت زنان بسيار مفيد است و لاکتوباسيل موجود در آن از توليد قارچ در بدن جلوگيري مي‌کند و زناني که به مقدار بيشتري ماست مصرف مي‌کنند بيماري‌هاي قارچي کمتري دارند.

به طور کلي اگرچه مارک‌هاي معتبر ماست‌هاي صنعتي قابل اعتماد هستند اما به دليل مواد نگهدارنده‌اي که دارند اگر برايتان مقدور است ماست خانگي درست کنيد که انتخاب سالمتري است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر