صفحه نخست >> آشپزی تعداد نظرات: 0

تغذيه/ خوردني‌هاي مفيد در هواي آلوده

در غذاي دانش‌آموزان بايد از مواد غذايي که سرشار از کلسيم، آهن، فسفر و روي است، استفاده شود زيرا اين مواد جذب آلاينده‌ها را در بدن کاهش مي‌دهد. مهناز تسليمي، متخصص آموزش سلامت مدارس در زمينه مراقبت‌هاي بهداشتي در مقابل با آلودگي هوا براي دانش‌آموزان اظهار داشت: مسئله آلودگي هوا يکي از حادترين مسائلي است که به خاطر شهرنشيني و تمدن صنعتي ايجاد شده است و متأسفانه اثرات آن نه تنها متوجه انسان مي‌شود بلکه به حوزه محيط، گياهان و مواد و اشيايي که با آن سر و کار دارد هم سرايت مي‌کند.

کد خبر: 1534

سلامت نيوز/ در غذاي دانش‌آموزان بايد از مواد غذايي که سرشار از کلسيم، آهن، فسفر و روي است، استفاده شود زيرا اين مواد جذب آلاينده‌ها را در بدن کاهش مي‌دهد. مهناز تسليمي، متخصص آموزش سلامت مدارس در زمينه مراقبت‌هاي بهداشتي در مقابل با آلودگي هوا براي دانش‌آموزان اظهار داشت: مسئله آلودگي هوا يکي از حادترين مسائلي است که به خاطر شهرنشيني و تمدن صنعتي ايجاد شده است و متأسفانه اثرات آن نه تنها متوجه انسان مي‌شود بلکه به حوزه محيط، گياهان و مواد و اشيايي که با آن سر و کار دارد هم سرايت مي‌کند.
وي اضافه کرد: اگر چه فصل سرما و استفاده مردم از وسايل گرمازا بيشتر احساس آلودگي هوا را ايجاد مي‌کند، ولي آلودگي هوا در کلان‌شهرها هميشه وجود داشته است و ترويج فرهنگ شهرنشيني، ترافيک و افزايش مصرف سوخت‌هاي غيراستاندارد باعث مي‌شود اين آلودگي به طور مستمر در روزها وجود داشته باشد.تسليمي افزود: متأسفانه آلودگي هوا به ويژه براي گروه‌هاي سني کودکان و نوجوانان آسيب‌هاي زيادي به همراه دارد و ممکن است با علائمي مثل تنگي نفس، افزايش ضربان قلب، افزايش سرعت تنفس، استمرار بيماري‌هاي ريوي، سرفه مکرر،‌ حلق و گلو، تحريک چشم، آبريزش و حتي اختلالات خلقي و تحريک‌پذيري بيشتر، خود را نشان دهد.

وي ادامه داد: اين روند در طولاني‌مدت باعث کاهش سيستم دفاعي بدن مي‌شود و به ايمني کودکان و نوجوانان آسيب مي‌رساند و روي حافظه کودکان اثر مي‌گذارد. متخصص آموزش سلامت مدارس بيان داشت: با توجه به اينکه پديده آلودگي هوا به عنوان بخشي از زندگي کلان‌شهرها در ايران و جهان است، دانش‌آموزان و خانواده‌ها بايد توصيه‌ها را مورد توجه قرار دهند.

کلسيم، آهن، فسفر و روي
تسليمي گفت: در غذاي دانش‌آموزان بايد از مواد غذايي که سرشار از کلسيم، آهن، فسفر و روي است، استفاده شود که اين مواد جذب آلاينده‌ها را در بدن کاهش مي‌دهد.وي ادامه داد: مصرف شير به عنوان مثال 2 تا 3 ليوان در روز همراه با مخلوط عسل، ارده و گردو مفيد است؛ مصرف سيب، آجيل‌هاي خام تازه،‌ سبوس‌دار و جوانه هم توصيه مي‌شود.

 اين متخصص آموزش سلامت مدارس به استفاده از ويتامين C اشاره کرد و افزود: اين ويتامين باعث افزايش ايمني بدن مي‌شود و بهترين منبع آن ميوه‌جات و سبزيجات تازه است مثل گوجه‌فرنگي، کلم بروکلي، انبه، ليمو، اسفناج، نارنگي و منابعي که داراي ويتامين C هستند، توصيه مي‌شود.

ويتامين E
تسليمي تصريح کرد: مصرف ويتامين E هم باعث مي‌شود از تخريب ديواره سلول‌ها توسط اين سموم پيشگيري که دانش‌آموزان مي‌توانند از دانه‌هاي گياهي روغني مثل آجيل، روغن سبوس گندم، روغن آفتابگردان، بادام و ذرت و زيتون استفاده کنند و توصيه مي‌شود خانواده‌ها در وعده‌هاي غذايي از سالادهاي پر سبزي با روغن آفتابگردان و زيتون استفاده کنند.وي يادآور شد: در بحث بهداشت فردي در شرايطي که به صورت اضطرار تعطيلي اعلام مي‌شود، دانش‌آموزان به هيچ عنوان از خانه‌هايشان خارج نشوند به خصوص در مراکز پرترافيک و آلوده شهر حضور پيدا نکنند و در صورت حضور اجباري، پس از بازگشت لباس‌هايشان را تعويض کنند و خوب بشويند.

تسليمي به استفاده از مواد غذايي در خارج از خانه اشاره کرد و گفت: دانش‌آموزان از استفاده کردن از مواد غذايي و نوشيدني‌هاي بدون بسته‌بندي و موادي که در معرض گرد و غبار قرار دارند و خريد از دستفروشان خودداري کنند و از غذاهاي چرب و سرخ‌شده فست‌فودها و غذاهاي کنسروي و چيپس به ويژه در روزهاي آلوده نيز پرهيز کنند چرا که اين نوع غذاها موجب احتباس سموم و عدم دفع سموم از بدنشان مي‌شود.وي افزود: دانش‌آموزان بايد تمام ميوه و سبزيجات را قبل از مصرف، شستشو و ضدعفوني کنند و در شستن دست‌هايشان بيشتر دقت کنند؛ چرا که اين آلاينده‌ها از روي نشستي که روي بدن مي‌کند، آسيب‌زاست.

مشکلات قلبي اين متخصص آموزش سلامت مدارس يادآور شد: دانش‌آموزان روزي چند مرتبه چشم‌ها، دهان و بيني را شستشو دهند که قرقره آب و نمک به دفع آلاينده‌ها کمک زيادي مي‌کند.وي ادامه داد: ضمن اينکه حتماً لباس‌هاي مدرسه و منزل را جدا کنند و مرتب لباس مدرسه را شستشو دهند تا آلاينده‌ها از روي لباس‌ها خارج شود و در هواي آلوده از ورزش کردن خودداري کنند. اين متخصص آموزش سلامت مدارس گفت: دانش‌آموزاني که به نحوي مبتلا به اختلالات خوني و ايمني هستند و مشکلات قلبي و تنفسي دارند، در صورتي که نياز به خارج شدن دارند حتماً از ماسک‌هايي که مورد تأييد است، استفاده کنند.تسليمي اضافه کرد: خانواده‌ها و دانش‌آموزان در روزهاي باراني که بعد از روزهاي طولاني آلودگي هواست، زير باران‌ها حضور پيدا نکنند چرا که اين باران‌ها به باران‌هاي اسيدي مشهور است و اين باران‌هاي اسيدي مي‌تواند آسيب‌هايي براي اين دانش‌آموزان داشته باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر