صفحه نخست >> آشپزی تعداد نظرات: 1

ذائقه ها/ خورشت کرفس با طرز پخت رژيمي

ساقه کرفس: 500 گرم برگ کرفس، نعنا و جعفري: 400 گرم مرغ: 300 گرم آبليمو: نصف استکان پياز: يک عدد متوسط سير: 2 حبه (اختياري)

کد خبر: 1197

چاشنيک/ چي لازم دارم؟
ساقه کرفس: 500 گرم
برگ کرفس، نعنا و جعفري: 400 گرم
مرغ: 300 گرم
آبليمو: نصف استکان
پياز: يک عدد متوسط
سير: 2 حبه (اختياري)
روغن زيتون: به مقدار لازم
نمک: کمي کمتر از مقدار لازم
چه طوري بپزم؟
1- مرغ را بعد از شستن نمک بزنيد و همراه يک عدد پياز و 3-4 ليوان آب به مدت 30 دقيقه با حرارت ملايم بپزيد تا تقريبا نيم پز شود.
2- کرفس ها را بعد از پاک کردن و شستن به صورت نگيني ريز خرد کنيد و در محلول آب و نمک رقيق قرار دهيد تا علاوه بر طعم دار و ترد شدن کاملا ضدعفوني شوند.
3- برگ هاي کرفس را همراه نعنا و جعفري ساطوري کنيد و کنار بگذاريد .کرفس هاي خرد شده را آبکش کنيد.
4- در تابه‌اي مقداري روغن زيتون بريزيد. صبر کنيد تا کمي روغن زيتون گرم شود.
5- کرفس‌هاي خرد شده را همراه با سبزي خرد شده داخل تابه بريزيد، در صورت تمايل به استفاده از سير، دو حبه سير را داخل تابه رنده کنيد و مواد را با حرارت متوسط به مدت 3 – 5 دقيقه تفت دهيد تا از حالت خامي خارج شوند و کمي نرم شوند؛ همچنين طعم ساقه کرفس و سبزيجات با هم مخلوط شود.
6- مقداري زرد چوبه به مواد اضافه کنيد، مواد را هم بزنيد و حرارت زير تابه را خاموش کنيد.
7- پياز را از داخل آب مرغ خارج کنيد و محتويات تابه را به مرغ اضافه کنيد. مقداري فلفل سياه به خورشت اضافه کنيد و در صورت نياز ، يک تا دو ليوان آب بريزيد.
8- حرارت زير قابلمه خورشت را زياد کنيد تا خورشت به جوش بيايد و بعد حرارت را ملايم کنيد، درب قابلمه را ببنديد و اجازه دهيد خورشت با حرارت ملايم و درب بسته به مدت 30-45 دقيقه کاملا جا بيفتد. طي اين مدت چند بار به خورشت سر بزنيد و از اندازه بودن آب آن مطمئن شويد . 10 دقيقه آخر طبخ آبليمو يا چاشني ترش مورد نظر را به خورشت اضافه کنيد.
9- خورشت را هم بزنيد و اجازه دهيد 10 دقيقه آخر خورشت با درب باز بپزد .و در آخر نمک و فلفل و چاشني را اندازه کنيد.

نکته:
1- تناسب مقدار سبزي اين خورشت بهتر است به اين صورت باشد : 50٪ برگ کرفس ، 40٪ جعفري و 10٪ نعنا.
2-مي‌توانيد به جاي استفاده از آبليمو، از مقداري آب نارنج استفاده کنيد که ترشي کمتري دارد و کمتر باعث افت فشار خون مي‌شود. در اين صورت مقدار آب نارنج براي اين مقدار مواد، حدود يک استکان است.

نظرات بینندگان

  • | |

    عالی

ارسال نظر