صفحه نخست >> آشپزی تعداد نظرات: 0

ميز اردور/ روش تهيه رب انار به شيوه سنتي

فرقي ندارد اناري که قرار است تبديل به رب شود، ترش باشد يا شيرين يا ملس، طرز تهيه ي همه ي آن ها به يک شکل است.

کد خبر: 1043

پرنيان/ فرقي ندارد اناري که قرار است تبديل به رب شود، ترش باشد يا شيرين يا ملس، طرز تهيه ي همه ي آن ها به يک شکل است.
1- ابتدا قسمت تاج و کاب انار را گرفته، سپس انارها را به دو قسمت تقسيم مي کنيم.
2- به وسيله ي قاشق يا چوب هايي که به قطر 2 سانتي متر يا کمتر و بيشتر بسته به اندازه انارها باشد، در حاليکه انارها را روي کف دست قرار داده ايم با چوب به پشت انار مي زنيم تا دانه ها داخل ظرف قرار بگيرند. سعي کنيد دانه‌هاي خراب و چيزهاي اضافي را از داخل ظرف برداريد.
3- وقتي همه ي انارها را دان کرديد، آنوقت فقط يکبار و خوب آبکشي کنيد، از آبکش کردن چندباره ي انار خودداري کنيد چون از مواد مغذي آن مي کاهد.
4- ظرف بزرگي(ديگ) را روي شعله ي گاز قرار دهيد انارها را داخل آن بريزيد وبه اندازه اي آب بريزيد که تنها يک بند انگشت از سطح انارِ داخل ظرف، بيشتر باشد.
5- وقتي آب جوشيد و دانه هاي انار نيم پخت و به رنگ قهوه اي خيلي روشن درآمد، آنوقت ديگ را از روي اجاق برداريد.
6- دانه هاي پخته شده را به ندرت داخل آبکش ريخته(البته گذاشتن ظرف بزرگتري مثل ديگ، زير آبکش را فراموش نکنيد!) و با کفگير يا هر چيزي شبيه آن طوري عمل کنيد که بتوانيد انارها را کاملاً له کرده و گوشت انار را از هسته ي آن جدا کنيد.مواظب باشيد هسته ي انارها را له نکنيد.مواد به تدريج از آبکش وارد ظرف اصلي مي شوند، اگر دانه ها سرد شدند، مي توانيد اين کار را بادستان تميزتان انجام دهيد، سعي کنيد اين کار را با دستکش انجام ندهيد، مگر اينکه مواد کاملاً سرد باشند.
7- هسته هاي انار را هم در ظرف تميزي بريزيد و فقط يکبار هسته ها را به خوبي آبکشي کنيد تا مواد قابل استفاده ي آن کاملاً گرفته شود.
8- دانه هاي باقي مانده يا تفاله ها را دور نريزيد اگر زمين کشاورزي داريد اين محصول را زير خاک پنهان کنيد تا قوت زمين باشد.
9- حالا وقت آن است که مواد حاصل از دانه هاي انار را روي اجاق بگذاريد؛ هم موادي که از هسته هاي اوليه به دست آورديد و هم موادي که حاصل از آبکشي مجدد دانه هاي پخته شده ي انار است.
10- شعله ي اجاق را روي حرارت متوسط مي گذاريم؛ نه کم نه زياد؛ هر چند دقيقه، يکبار مواد را هم بزنيد، وقتي مواد شروع به جوشيدن کرد، تازه آغاز راه است و بايد از کمک چند نفر ديگر استفاده کنيد.
11- از هَم‌زدن مداوم مواد در اين لحظات غافل نشويد چون ممکن است مواد شما به قول معروف« تَه » بگيرد.مخصوصا اگر انار شيرين باشد.
12- بايد اين مواد را ساعت ها، هَم بزنيد، هر چه به زمان قوام آمدن رب انار نزديک تر مي شود امکان اينکه مواد قُل بزنند و به سمت شما پرتاب شوند بيشتر است، بنابراين لباس کار بپوشيد! و مواظب دست و صورتتان هم باشيد. سرتان را زياد به سمت يا داخل ديگ نبريد، از هَمزنهاي دسته‌بلند استفاده کنيد تا دستتان نسوزد.
13- اگر احياناً متوجه شديد که مواد شما ته گرفته است، فوراً مواد را به داخل ظرف ديگري انتقال دهيد و روي اجاق بگذاريد.
14- هرچه به زمان پايان کار نزديک مي شويد، رنگ رب شما تيره تر مي شود، اگر انار شما شيرين باشد گاهي به رنگ قهوه اي سوخته درمي آيد و گاهي هم سياه، بسته به درصد شيريني انار شما دارد.اگر انار شما ملس يا ترش باشد، رنگ آن تيره تر و سياه تر است.
15- رب انار شما زماني قوام مي آيد که وقتي مقداري از آن را براي تست کردن در داخل ظرفي ريختيد و اندکي سرد شد؛ اگر ظرف را تکان دهيد و کج کنيد رب انار به سختي حرکت کند.
16- بسته به سليقه ي خودتان، مي توانيد رب انار را با غلظت کمتر نيز استفاده کنيد؛ اما رب اناري که غلظت خوبي داشته باشد، ديرتر خراب مي شود.
17- در پايان کار، به اندازه ي يک قاشق چايخوري و به عنوان برکت، نمک طعام را به رب انار اضافه کنيد. فرقي ندارد رب شما ترش باشد يا شيرين يا ملس، همين مقدار نمک کافي است.
18- از اضافه کردن شکر به رب انار شيرين خودداري کنيد، چون باعث کپک زدن آن مي شود، از آن گذشته، به‌طور طبيعي در هر 100 گرم انار، 5 گرم گلوکز و بيش از 5 گرم نيز فروکتوز و ساکارز به کار رفته است، و اين ميزان در انار شيرين بيشتر است!
19- تا زماني که رب انار شما سرد نشد، آن را از ظرف اصلي به ظرف ديگري انتقال ندهيد، فقط در اين زمان مي توانيد آن مقدار از ربي که در اطراف داخلي ظرف مانده است را جدا کنيد.
20- پس از سرد شدن، رب را در ظرف دلخواه بريزيد و در جاي خشک و خنک نگهداري کنيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر